Sme súbor, ktorý interpretuje hudbu gotiky a renesancie na replikách historických dobových nástrojov.
Poslucháčom predstavíme hudobné umenie v historickom prostredí hradov a zámkov.
Genius loci – tento všezmyslový zážitok sa nepodarí navodiť iným hudobným produkciám.
Súbor Cornamusica vznikol z myšlienky založiť profesionálne umelecké teleso, ktoré bude interpretovať hudbu 14. – 17. storočia na Slovensku na kópiách renesančných drevených dychových nástrojov.
Základným pilierom súboru je jeho umelecký vedúci Juraj Korec, ktorý pred rokmi počas vojenskej služby (Vojenský umelecký kolektív), začal hrať s kolegom Ivanom Čermákom. Neskôr sporadicky vystupovali ako duo. V rokoch 1997 až 2012 Juraj Korec učil na Konzervatóriu v Bratislave odbor historická hudba. Ako pedagóg vo svojej triede zasätil viacerých študentov „do tajov“ hry na dobových nástrojov. Tu niekde vzniká vďaka vtedajšiemu žiakovi dnes už vynikajúcemu jazzovému hudobníkovi Nikolajovi Nikitinovi, myšlienka založiť súbor Cornamusica. Od roku 1997 na konzervatóriu učil a stále učí hráč na trombón Juraj Mitošinka a v roku 2012 sa k nim pridala Nikola Ovčarovičová, ktorá bola v tom čase žiačkou na konzervatóriu.
Juraj Korec svojou dlhoročnou, neúnavnou bádateľskou činnosťou v oblasti historických drevených dychových nástrojov dokázal, že aj na Slovensku vie vzniknúť hudobné zoskupenie, ktoré dokáže reprezentovať v oblasti renesančnej hudby.
V roku 2019 nahral súbor Cornamusica svoje prvé profilové CD s názvom Kráľovská hudba renesancie na Slovensku. CD Znovuobjavená renesancia je druhým CD súboru, kde sa nachádzajú skladby tanečného charakteru pochádzajúce z územia našej proveniencie. V roku 2021 vznikol aj dokumentárny film o renesančnej hudbe a nástrojoch s názvom Pestré zvuky renesancie.
Obsadenie súboru:
Juraj Korec
Umelecký vedúci súboru
Juraj Korec je multiinštrumentalista, pedagóg a bádateľ v stavbe historických nástrojov. V posledných rokoch zrekonštruoval viacero typov renesančných dychových nástrojov. Niektoré poznatky má už aj patentované. Vo svojej bohatej interpretačnej praxi hral hudbu všetkých historických období. Pôsobil ako sólista a komorný hráč v mnohých európskych krajinách a rovnako bol členom viacerých renomovaných súborov doma aj v zahraničí, s ktorými nahral mnoho nahrávok. Študoval na Konzervatóriu v Bratislave, kde vyštudoval hru na fagote. Po skončení štúdia sa začal venovať hre na historické drevené dychové nástroje. V roku 2003 získal koncertný diplom na Hochschule fur Musik v Lipsku.
Ivan Čermák
Lutna a gitara
Skladateľ, hráč na klávesové nástroje, gitaru a lutnu. Vo svojej tvorbe sa venuje komponovaniu filmovej a reklamnej hudby. Veľkou časťou jeho kompozícii sú aj šansóny, ktoré hráva so svojou manželkou Alenou Čermákovou. Nezanedbateľná je aj jeho tvorba pre deti a úpravy skladieb dávnych historických období. Ivan Čermák sa profesionálne venuje aj hudobnému nahrávaniu ako technik a ako režisér.
Nikola Ovčarovičová
Drevené dychové nástroje: sopránový šalmaj, alt dulcian a gemshorn
V roku 2019 skončila štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v odbore hre na fagote. Počas štúdia spolupracovala s viacerými komornými a orchestrálnymi telesami o.i je členkou dychového kvinteta Harmónia nova, ktoré aktívne koncertuje a nahráva komorné skladby slovenských autorov. Zúčastnila sa viacerých domácich a zahraničných interpretačných kurzov ( S.Azzolini, P.Galllois, V.Vonášek, G.Gombi ) V roku 2022 založila občianske združenie Umenie harmónie o.z., kde pôsobí ako predseda. Vo voľnom čase sa venuje opravám drevených dychových nástrojov a to najmä klarinetu a fagotu. Počas štúdia na Konzervatóriu v Bratislave začala aktívne spolupracovať s Jurajom Korecom a vďaka tomu pôsobí aj v súbore Cornamusica. Hrá na sopránový šalmaj, altový dulcian, gemshorn, alt krummhorn a iné.
Juraj Mitošinka
Renesančný trombón